Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego

Dodaj do ulubionych

Opis

Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego, zbudowany został stylu neogotyckim. Kościół początkowo był kaplicą wzniesioną w 1886 r. przez kolejarzy przy stacji granicznej i komorze celnej. W latach następnych świątynię rozbudowano do stanu obecnego. Do roku 1918 była kościołem filialnym parafii Służewo. Na głównej ścianie prezbiterium wisi obraz szkoły włoskiej „Ukrzyżowanie” z XVII wieku przedstawiający Chrystusa ukrzyżowanego i Marię Magdalenę. Obraz od sierpnia do listopada 2009 r. był częścią wystawy pn. „Święto Baroku”. Dzieło przed ekspozycją w wilanowskiej Oranżerii zostało gruntownie odrestaurowane. Konserwatorzy, mimo że nie potrafią dokładnie ustalić autora dzieła uważają, że jest to jeden z najwybitniejszych obrazów doby baroku w Polsce.

Jeżeli chodzi o autora dzieła, niektórzy uważają, że jest nim Michał Anioł Palloni, inni z kolei, że to Jan Reisner. Obraz zanim trafił do aleksandrowskiej parafii znajdował się w kaplicy św. Karola Boremeusza w seminarium misjonarzy w Łowiczu. Kiedy gmach kaplicy w XIX w. został przejęty przez władze rosyjskie obraz został sprzedany do kościoła w Aleksandrowie.

W 1969 roku w kościele zbudowano trzy nowe ołtarze oraz nadano nowy wystrój prezbiterium. W 2020 roku zakończono rozbudowę naw bocznych.

Powiązane